Zašto mi otiču noge?

Zašto mi otiču noge? je pitanje koje ste verovatno postavili barem jednom u životu. A još je verovatnije da ste to pitanje postavili tokom letnjih dana. Hajde da probamo da vam damo odgovor na to pitanje.

Pre svega, trebalo bi da znate da voda čini 50-70% ljudskog organizma.
Procenat vode u organizmu zavisi od pola, godina starosti, količine masnog tkiva, kao i od načina života.
Zapravo najviše vode u organizmu imamo pri rođenju i tada taj procenat iznosi oko 75%, ali godinama taj procenat opada. Već nakon navršene 12. godine života taj procenat je manji i dostiže vrednost odrasle osobe.

Kod osoba ženskog pola procenat vode u organizmu je manji nego kod muškaraca, zato što žene imaju veći procenat masnog tkiva u odnosu na muškarce. Muškarci sadrže više mišićne mase, samim tim i procenat vode kod muškaraca je veći, jer mišići imaju više vode od sala.

Voda nam je neophodna za normalno funkcionisanje organizma, međutim njeno zadržavanje preko optimalne mere dovodi do otoka i u tim situacijama je neophodno višak vode eliminisati! Eliminisanje viška vode nikako ne bi trebalo raditi agresivnim metodama, ili lekovima na svoju ruku.

Oticanje nogu koje nije prouzrokovano nekim ozbiljnim zdravstvenim problemom poput srčane i bubrežne insuficijencije, je neprijatnost koja je prolaznog karaktera. Ali ako se učestalo javlja, može biti i dosadna pojava koja remeti svakodnevicu.
Situacije u kojima se najčešće dešava otok nogu su nakon dugosatnog sedenja u monotonom položaju, dugog stajanja u jedom mestu, kod velikog unosa soli, gojaznosti, tokom trudnoće, u letnjem periodu kad su temperature izuzetno visoke, usled stresa, usled loše cirkulacije, prilikom nošenja nekvalitetne obuće, previsokih potpetica, preuske odeće i dr.

Zašto je oticanje nogu intenzivnije leti?

Kako nam je stiglo lepo vreme i povišene spoljne temeprature tako su i problemi sa oticanjem nogu sve prisutniji. Zašto? Zato što se krvni sudovi šire na toploti i to je glavni uzrok zbog čega su otoci prisutniji u letnjim mesecima.
Da bi što bolje ohladili telo krvni sudovi se šire na toploti, a tečnost se kao deo ovog procesa otpušta u okolno tkivo, i tako nastaju otoci.

Kako da smanjim oticanje nogu?

Postoji više načina kako ovu neprijatnost možete smanjiti, a potom i eliminisati.

  • Pređite na zdrav način ishrane, uvrstite sveže voće i povrće u ishranu,
  • Smanjite unos natrijuma, jer so ima svojstvo da vezuje vodu u međućelijskom prostoru, shodno tome iz jelovnika izbacite grickalice, brzu hranu i suhomesnate proizvode jer su prepuni natrijuma,
  • Unosite dovoljno tečnosti kako biste čistili organizam od loših materija koje su se možda u njemu zadržale,
  • Rešite se loše obuće i preuske odeće,
  • Pripremite hladnu kupku,
  • Napravite pauzu tokom višesatnog sedenja i prošetajte malo,
  • Prilikom odmaranja podignite noge,
  • Zakažite masažu leđa i stopala kako biste podstakli cirkulaciju i drenažu,
  • Smanjite unos alkohola, jer alkohol izaziva dehidrataciju organizma.

Savet: Nemojte diuretike uzimati na svoju ruku i bez preporuke vašeg lekara, ali hranu koja ima diuretičko svojstvo uvrstite u svoj jelovnik.

Namirnice koje će vam pomoći da izbacite višak vode iz organizma

– ovas,
– jabukovo sirće,
– lumun,
– đumbir,
– cvekla,
– kupus,
– prokelj,
– celer,
– brusnice,
– peršun,
– kafa,
– lubenica,
– dinja,
– jagode,
– višnje,
– trešnje,
– paradajz,
– krastavac,
– luk,
– šargarepa,
– špargle,
– artičoka i dr.I naravno čajevi,
– zeleni čaj,
– čaj od peršuna,
– čaj od uve,
– čaj od korena maslačka,
– čaj od crvenog gloga,
– čaj od kukuruzne svile,
– čaj od rastavića i dr.

Da li ste znali?

Ako je otok bolan i lokalizovan samo na jednoj nozi može ukazivati na zapaljenje vena ili na reumatska oboljenja.
Ako je otok prisutan na obe noge ujednačeno i ostavlja otisak prsta nakon pritiska ukazuje na slabost bubrega ili srca.

Savremen način života ima svojih prednosti i olakšica, ali zahteva dosta sedenja koje ostavlja posledice na naš organizam. Ne možemo promeniti vreme u kojem živimo, ali možemo promeniti naše navike.